به سایت وکالت ندا شمس خوش آمدید
ندا شمسندا شمسندا شمس
02122595073
info@nedashams.com
تهران نوبنیاد پلاک 584 طبقه 3 واحد 6
ندا شمسندا شمسندا شمس

ناگفته‌های وکیل فائزه هاشمی از دادگاه اغتشاشگران

وکیل فائزه هاشمی

ناگفته‌های وکیل فائزه هاشمی از دادگاه اغتشاشگران

وکیل فائزه هاشمی
وکیل فائزه هاشمی

وکیل فائزه هاشمی با بیان “پرونده چند جوان را که بعضی‌هایشان لیدر و بعضی هم شعاردهنده در اغتشاشات اخیر بودند، به‌عهده داشتم که همه آنها الآن با وثیقه آزاد هستند”، توضیحاتی درباره رونده برگزاری دادگاه برخی از متهمان اغتشاشات اخیر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مدتی است که دستگاه قضائی کار رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اغتشاشات اخیر را شروع کرده است، اما برخی از وکلا مدعی هستند که قوه قضائیه در خصوص استفاده از وکیل در دادرسی‌های مرتبط با اغتشاشگران و افراد بازداشت‌شده در حوادث و آشوب‌های اخیر دچار بی‌قانونی است و وکلای تعیینی متهمان را نمی‌پذیرد!

این ادعا بارها به‌صورت رسمی از سوی مسئولان دستگاه قضا رد شده است اما برخی از وکلا بدون ارائه هیچ مستندی همچنان بر ادعای خود اصرار دارند.

برای اطلاع از فرایند و نحوه دفاع وکلا از موکلان خود در جریان محاکمه دستگیرشدگان در اغتشاشات اخیر، گفت‌وگویی با “ندا شمس” وکیل دادگستری (وکیل فائزه هاشمی) انجام دادیم که وی در آن تأکید کرد روند استفاده از وکیل در پرونده‌های امنیتی، بر اساس قانون آیین دادرسی و طبق روال طبیعی آن انجام می‌شود و وکلا امکان دفاع از موکل خود را در تمامی جلسات دادگاه بدوی و تجدید‌نظر دارند.

بیشتر بخوانید

  • لزوم برخورد جدی دستگاه قضا با “دروغ‌‌پردازی برخی وکلای متهمان اغتشاشات اخیر”

متن کامل این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

تسنیم: آیا این ادعا که برخی از متهمان بازداشت‌‌شده در حوادث و اغتشاشات اخیر، امکان استفاده از وکیل را در محاکم ندارند، صحت دارد؟

منظور شما از این سؤال در کدام مرحله از رسیدگی قضائی است، در دادسرا، دادگاه بدوی یا دادگاه تجدیدنظر؟

تسنیم: عمده‌ترین بحثی که از سوی برخی همکاران شما مطرح می‌شود این است که برخی متهمین در روند دادرسی، امکان استفاده از وکیل را ندارند البته می‌دانیم که برای پرونده‌های امنیتی باید از وکلای تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی استفاده شود.

در مرحله دادسرا فقط وکلای تبصره ماده 48 می‌توانند به پرونده ورود کنند، این صحبت درست است که در مرحله دادسرا، وکلا دسترسی به پرونده و موکل را ندارند اما زمانی که پرونده وارد دادگاه می‌شود در مرحله بدوی و مرحله تجدید‌نظر این اجازه را به ما می‌دهند که وارد پرونده شویم و الزامی وجود ندارد که در این مراحل هم حتماً از وکلای تبصره ماده 48 استفاده شود البته بستگی به نظر قاضی هم دارد.

برخی از قضات وقتی می‌بینند که وکیل رسالت خودش را فراموش می‌کند و به‌جای دفاع از موکل خود بیشتر به‌دنبال پخش کردن اطلاعات پرونده است و دلسوزی برای پرونده و موکل نشان نمی‌دهد، امکان دارد اعمال‌نظر کند و از ورود یک وکیل به یک پرونده جلوگیری کند.

تسنیم: چه الزامی هست که در رسیدگی به پرونده‌ای از وکلای تبصره ماده 48 استفاده شود؟ آیا این امر استثنایی در کشور ماست یا اینکه در سایر کشورها هم تجربه شده است؟

برای چه پرونده‌هایی؟

تسنیم: برای پرونده‌های امنیتی مثل همین موضوع که مورد صحبت فعلی ماست.

من فکر نمی‌کنم در کشورهای دیگر در پرونده‌های امنیتی چنین محدودیتی باشد؛ اما در پرونده‌های نظامی برای آنها هم این محدودیت وجود دارد.

تسنیم: در بحث اغتشاشات اخیر متهمانی هستند که از وکلای تعیینی خود استفاده می‌کنند و این ادعا که متهمان، امکان دسترسی به وکیل تعیینی خودشان را ندارند، رد می‌شود، شما سابقه وکالت متهمان مرتبط با حوادث و اغتشاشات اخیر را داشته‌اید؟

بله، من چندین پرونده را اعلام وکالت کردم، همچنین در پرونده بازداشتی خانم فائزه هاشمی که وی را در اجتماعات گرفتند. پس منعی برای وکالت بازداشت‌شده‌ها وجود ندارد. تا آن‌جایی که من در دادگاه انقلاب شاهد هستم، هیچ منعی وجود ندارد، درباره دادگاه‌های شهرهای دیگر اطلاعی ندارم اما می‌دانم که در دادگاه انقلاب تهران این منع وجود ندارد.

بیشتر بخوانید

  • پاسخ به وکیل محمد حسینی؛ آقای وکیل مخاطب را گمراه می‌کند

در مرحله دادسرا فقط وکلای تبصره ماده 48 می‌توانند ورود پیدا کنند اما در مرحله بدوی و تجدیدنظر وکلای دیگر حضور دارند؛ مگر وکلایی که مصلحت موکلشان برای آنها مهم نباشد امکان جلوگیری از حضور آنها وجود دارد که با تشخیص رئیس شعبه صورت می‌گیرد.

تسنیم: برای شما که این ممنوعیت اتفاق نیفتاده است؟

خدا را شکر نه.

تسنیم: وکالت چند پرونده مرتبط با اغتشاشات را به‌عهده داشته‌اید؟

پرونده خانم فائزه هاشمی که در اعتراضات بازداشت شده است و پرونده چند جوان را که بعضی‌هایشان لیدر، بعضی هم شعاردهنده بودند که در مرحله دادسرا اجازه دسترسی نداشتیم اما در دادگاه بدوی کار دفاع را انجام دادیم.

تسنیم: درباره پرونده خانم هاشمی با هم صحبت می‌کنیم اما قبل از آن بگویید که؛ آیا به‌راحتی توانستید کار دفاع از این چند جوان را انجام دهید؟ و این‌که؛ موکل‌های شما الآن در زندان هستند؟

تمام آنها با وثیقه، آزاد هستند.

تسنیم: پس توانستید روند دفاع خودتان را طبق قانون و موازین و مقررات و بدون مشکلی انجام دهید؟

بله حتماً.

تسنیم: شما همان‌طور که اعلام کردید وکیل فائزه هاشمی هستید و اخیراً اعلام کردید که وی به 5 سال زندان محکوم شده است، می‌توانید کمی درباره آن توضیح بدهید؟

متأسفانه چند روز قبل، خبری پخش شد و نمی‌دانم از کجا این خبر به بیرون درز پیدا کرد، اظهارنظر در این مورد کاملاً اشتباه است؛ نمی‌توانیم درباره پرونده‌ای که هنوز رأی قطعی ندارد، نظر دهیم.

بیشتر بخوانید

  • فائزه هاشمی دستگیر شد

تسنیم: فائزه هاشمی الآن کجاست؟

الآن در زندان است.

تسنیم: بابت چه جرم و اتهامی؟

دستگیری وی بابت حضور در اعتراضات بوده است.

تسنیم: در چه تاریخی؟

در تاریخ 5 مهرماه بازداشت شده است. او را نزدیک شهرک امید بازداشت کردند.

تسنیم: داخل تجمعات بود؟

اعلام کردند که در داخل تجمعات هفت‌حوض نارمک بود و وقتی از تجمعات بیرون می‌آید و به‌سمت شهرک امید می‌رود، او را متوقف و دستگیر می‌کنند.

تسنیم: الآن بازداشت وی مربوط به همین پرونده است یا پرونده‌های قبلی او؟

بازداشت اولیه خانم هاشمی مربوط به حضور در اعتراضات بود اما بعد از اینکه قرار شد وثیقه بگذارد و از بازداشت بیرون بیاید، با توجه به اینکه خانم هاشمی رأی‌های محکومیت دیگری هم دارد، گفتند که اجرای حکم است و الآن برای اجرای حکم بازداشت است.

تسنیم: چه احکام دیگری دارد؟

از سال 1399 تا 1401 سه رأی قطعی برای خانم هاشمی صادر شده است که فکر می‌کنم خیلی نزدیک به هم و شبیه به هم هستند. در پرونده اول در سال 99 به‌جرم تبلیغ علیه نظام، توهین به مقامات و مأمورین، نشر اکاذیب از طریق مصاحبه و سخنرانی در جلسات به 15 ماه حبس تعزیری و دو سال مجازات تکمیلی محکوم شد.

سال 1400 مجدداً پرونده دیگری برای وی تشکیل می‌شود که به‌جرم تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم می‌شود و پرونده سوم وی که در سال 1401 برای وی مفتوح می‌شود که موارد اتهامی فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات است که رأی تجدیدنظر وی سه سال و یک ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی دوساله برای وی در نظر می‌گیرند.

تسنیم: یعنی بالاترین رأی که فعلاً دارند و قطعی شده، سه سال و یک ماه است؟

از سال 1399 سه پرونده با عناوینی که برای شما خواندم برای خانم هاشمی منجر به رأی قطعی شده است و این بالاترین رأی قطعی‌شده است؛ رأی بدوی پرونده چهارم هنوز مفتوح است و صلاح برای موکل این است که ما درباره پرونده‌های مفتوح صحبت نکنیم تا به نتیجه برسیم.

تسنیم: پس تمام پرونده‌های خانم هاشمی همین چهار مورد است که سه تای آن قطعی شده و یکی از آنها مفتوح است؛ درست است؟

تا الآن که با هم صحبت می‌کنیم، چهار پرونده است.

تسنیم: در پایان این گفت‌وگو می‌خواهم بدانم بحث وکالت مرتبط با اغتشاشات و حوادث و ناآرامی‌های اخیر را به‌طورکلی چطور تحلیل می‌کنید؛ آیا واقعاً آن‌طور که برخی وکلا ادعا می‌کنند امکان استفاده از وکیل در دادرسی‌ها فراهم نیست یا اینکه تجربه شما، خلاف این را نشان می‌دهد؟

من کاملاً مخالف این ادعا هستم چون تمام وکلا ورود کرده‌اند و وکلایی که تخصص در دادگاه انقلاب ندارند هم حضور پیدا کرده‌اند که به هر نحوی شده بتوانند به افرادی که در اعتراضات بازداشت شده‌اند کمک کنند؛ در دادگاه انقلاب تهران ندیدم که وکلا محدودیتی داشته باشند؛ در مورد دادگاه‌های شهرهای دیگر اطلاعی ندارم اما در دادگاه انقلاب تهران همه همکاران دارند تلاش می‌کنند؛ پس نشان‌دهنده این است که وکلا می‌توانند وارد شوند و می‌توانند کار دفاع از موکل خود را انجام دهند.


منبع خبری : تسنیم

خلاصه

ناگفته‌های وکیل فائزه هاشمی از دادگاه اغتشاشگران

پیام بگذارید

مشترک اخبار قوانین حقوقی ما شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون
مشترک اخبار قوانین حقوقی  ما شوید
پشتیبانی نداشمس

پشتیبانی نداشمس

به طور معمول در عرض یک ساعت پاسخ می دهم

زود برمیگردم

پشتیبانی نداشمس
به وبسایت رسمی ندا شمس خوش آمدید
شروع چت با:
chat